SVATÝ ŠTEFAN

     4. den - Ráno brzy balíme stan a sjíždíme k moři. Vybíráme si pláž u Svatého Štefana. Moře tu je klidné a čisté. Pláž oblázková asi jako všude v Černé Hoře, jejíž pobřeží je převážně skalnaté. Lída si konečně užívá své vytoužené moře. Mám radost, že má radost.

     Samotné městečko Svatý Štefan rozkládající se na poloostrovním výběžku do moře jsme však nenavštívili. Dát sedm euro nám přišlo nesmyslné, zvlášť když mi na otázku, co tam uvidím zajímavého, bylo odpovězeno, že bazén a kasino. Škoda, z vnějšku vypadá velmi hezky, zejména v nízkém ranním slunci.

     Jinak Sveti Štefan, původně ostrov, je oddělený od pevniny pouze úzkým náspem. patří mezi nejznámnější letoviska z celého Jadranu. Původem se jednalo o rybářská osada se stejnojmenným kostelíkem. V 50. letech minulého století však byla tato rybářská osada přebudována na luxusní hotelový komplex.

     Jak slunce stoupalo stále výš a výš nad obzor, pláž se začínala plnit lidmi. To byl signál pro nás, abychom ji opustili.


CETINJE

     Vyrazili jsme kousek dál do vnitrozemí navštívit bývalé hlavní město království Černé Hory, Cetinje. Město je posazeno v horách asi 700 m.n.m., jakoby za pohořím Lovčen, které ho odděluje od pobřeží. Díky tomu má mírnější klima a také trochu jinou architekturu i atmosferu než přímořská letoviska. Působilo na mě trošku ospale, a to bylo příjemné.

     Hlavním městem bylo do roku 1918. Je tu sídlo nějakého vysokého ústavního funkcionáře, zřejmě prezidenta. Stejně jako je celá Černá Hora malou zemí i toto sídlo není nijak okázalé a kdyby bylo v leckterém domě v historickém centru jakéhokoliv českého města, působilo by výstavnějším dojmem. Bezpečně ho poznáte podle stráže v historických kostýmech.

     Cetinje má dnes okolo 17 000 obyvatel.Město samotné vzniklo v 15. století a bylo pojmenováno podle řeky Cetina. V roce 1482 se zde usídlil legendární vůdce Černohorců Ivan Crnojević poté, co jej Turci vytlačili do hor.

     Prošli jsme se po pěší zoně a dokoupili potraviny. Všimli jsme si jak místní vylepují úmrtní parte po stromech v centru města. I to ve mně budilo dojem, že jsme spíše na vesnici než v bývalém hlavním městě.pokračování